Onsdagskvällar med Leran talar: Keramiken ur jorden, genom tiden
- Ronneby
- www.konstiblekinge.se
-
Alla program är gratis. Ingen föranmälan behövs.
Varmt välkommen! -
<% getFormattedDate(occasion) %> <% setPopoverDateLabel(occasion) %>
En samtalsserie på Johannishus Gods under fem onsdagar i höst där vi tillsammans med deltagare i utställningen Leran Talar gräver oss ner genom jordlagren i den blekingska leran och för samtal i dialog mellan konst, hantverk, ekologi, arkeologi, kulturhistoria och mycket mer.
Plats: Johannishus Gods
Onsdagar kl.18:00 – ca 20:00
Moderator och samtalsledare Kristoffer Grip
Beskrivning
Onsdag 14 oktober kl. 18.00-20.00 på Johannishus Gods.Keramiken ur jorden, genom tiden.
Vi har använt keramik i flera tusen år, som kärl för vatten, mat, förvaring och prydnad. Med skärvor från arkeologiska fyndplatser kan vi resa i tiden och komma nära den historiska människans samtid. I detta samtal utgår vi från aktuella fynd från Västra Vång och pratar om keramiken som tidskapsel och historiens lämningar i nutida konsthantverk.
Ugnsöppning efter gropbränningen 26 september med Alexander Krohn.
Medverkande:
Keramikexperten och arkeologen Torbjörn Brorsson, konsthantverkare/krukmakarmäster Alexander Krohn och antikvarie och arkeolog Mikael Henriksson från Blekinge museum.
Alla program är gratis. Ingen föranmälan behövs.
Varmt välkommen!