Ett landskap av ord och skog
Olofström är en plats där bokstäver växer mellan tallarna. Här, mitt i Sveriges sydligaste vildmark, har berättelser fått rötter. I denna kommun har två av Sveriges mest inflytelserika författare - Harry Martinson och Sven Edvin Salje – satt språk på en trakt där det hårda livet, det öppna landskapet och människans inre kamp möts.
Det gör Olofström till något unikt. En författarbygd – där litteratur, historia och natur går hand i hand.
Martinson & Salje – två röster, ett landskap
Harry Martinson, Nobelpristagare i litteratur 1974, växte upp i Jämshög, strax utanför Olofström. Hans uppväxt i fattigdom och rotlöshet satte prägel på ett författarskap där naturen blev både fristad och spegel. I böcker som Nässlorna blomma och Aniara genomsyras orden av landskapets närvaro.
Sven Edvin Salje, också född i Jämshög, skrev romaner som På dessa skuldror och Mannen som gick hem. Hans berättelser utspelar sig ofta i just dessa trakter – där bruket, byn och bonden formar livets konturer.
Båda författarna bar med sig Olofströms landskap i varje mening – gran, grus, grå himmel och glödande hjärtan.
Lokalsamlingen – ett litterärt nav
Olofströms bibliotek rymmer en av de mest omfattande lokalsamlingarna i Blekinge. Här finns:
- 2000 av Harry Martinsons egna böcker, med anteckningar och tillägg
- 40 årgångar av Saljes almanackor, med hans egna reflektioner
- En samlad katalog över all litteratur från Jämshög, Olofström och Kyrkhult, dokumenterad av Olle Wingborg (2005)
Det är ett arkiv som inte bara bevarar – utan ger nytt liv åt bygden som litterärt centrum.
Ordets makt – bokstavligt
I Jämshög står skulpturen **“Ordets makt”**, rest 2006 till minne av de två författargiganterna. Det är en plats att besöka, läsa vid, tänka till – mitt i byn som födde två röster med global räckvidd.
Men monumentet är bara början. I Olofström anordnas:
- Guidade litteraturpromenader i författarnas fotspår
- Litterära samtal och högläsningar i Kulturhuset
- Evenemang som "Från Holje till Aniara" – där lokalsamhället kopplas till världslitteraturen
Författarbygden som plats att besöka
Vill du möta orden där de föddes? Det finns flera sätt:
1. Vandra i Martinsons barndomslandskap: Följ naturstigar vid Holjeån där pojken Harry en gång gick med trasiga skor – men stora tankar.
2. Besök biblioteket: Ta del av originalmanus, se Martinsons egna marginalanteckningar, bläddra i Saljes livskronologi.
3. Gå på evenemang: Föreläsningar, dramatiserade uppläsningar och möten med nya författare som inspirerats av samma skog.
4. Se platserna i kartan:I vår interaktiva karta hittar du litterära landmärken, fotoplatser och vägledning till både landskap och språk.
Olofström är inte bara en destination för vandring, paddling och brukshistoria. Det är också en plats med immateriella tillgångar: kultur, litteratur, berättelser.
Här kan det lokala bli globalt. Litteraturen bär landskapet ut i världen. Från by till bibliotek. Från skog till språk.
Man måste ha varit där – känt doften av ved och vitsippa – för att riktigt förstå varför orden valde att stanna.
I gränslandet mellan berättelse och verklighet
Här i Olofström lever historierna kvar. De finns i väggarna, i stigarna, i samtalen på biblioteket och i pauserna på Kulturhuset. Att vandra här är att gå i fotspår av språk. Att andas här är att minnas – och fortsätta berätta.
Utforska Olofström som författarbygd. Boka en guidad litteraturvandring, besök biblioteket eller upptäck kartan med alla litterära platser: