Svampställe med kantareller i Blekinge

Plocka svamp i Blekinge

Stillheten, smaken och skatten i skogen

En kylig morgon. Fötterna möter mjuk mossa. Solen sipprar ner mellan gyllene löv. Här, mitt i Blekinges skogar, väntar höstens kanske mest magiska upplevelse: svampplockning.

Hand som håller nyplockade trattkantareller i Blekinges höstskog
Nyplockade trattkantareller från Blekinges skogar – en smakrik belöning efter en stillsam vandring bland höstlöven.

 

 

Blekinges svampskogar – en värld för sig

När hösten kommer till Blekinge, exploderar landskapet i färger. Men det som verkligen lockar ner oss i skogen växer tyst under trädkronorna: kantareller, trattkantareller och stolt fjällskivling. Här finns en skattkista av smaker – för dig som vet var du ska leta.

Svampplockning i Blekinge är mer än bara matsök. Det är en chans att sakta ner. Andas. Känna doften av fuktig jord och löv. Och ibland – den där känslan när du hittar ett helt fält av gyllene  kantareller.Nästan för bra för att vara sant.

Korg med nyplockade kantareller, karljohan och svampkniv i Blekinges höstskog
Korg med nyplockade kantareller, karljohan och svampkniv i Blekinges höstskog

 

 

 

Nybörjare? Gå en svampkurs med lokala guider

Osäker på vad som är ätligt? Då är en svampkurs en perfekt start. I Blekinge kan du gå med kunniga guider som lär dig känna igen både läckerheter och faror i skogen.

Anmäl dig till en svampkurs via Studiefrämjandet.

Här lär du dig:

  • Känna igen matsvampar
  • Undvika giftiga dubbelgångare
  • Rensa och tillaga svamp direkt i skogen

Det är tryggt. Det är lärorikt. Och det är otroligt roligt.

Skogens guld – direkt till ditt kök

Efter svampturen? Stanna till vid någon av Blekinges gårdsbutiker för att komplettera din skörd. Köp hem nyrökt vilt, äppelmust, eller handgjorda marmelader. Allt producerat med kärlek – ofta bara några kilometer bort.

 

Upptäck Blekinges gårdsbutiker

Selected filters:

Det här är höst i Blekinge

  • Du hör tystnaden i skogen.
  • Du hittar något som inte går att köpa i butik.
  • Du kommer hem med korgen full och själen lättare.
  • Här är platsen där du hittar lugn. På riktigt.

Blekinge är Sveriges sydligaste vildmark – nära, men ändå långt från allt som stör. Planera din höstresa till Blekinge

Boka din höstweekend

Kort om svampsäsongen i Blekinge

Månad Svamptyp Kommentar
Aug Kantareller Säsongsstart
Sep Trattkantareller, Karljohan Högsäsong – bästa tiden att plocka
Okt Trattkantareller Riklig skörd, särskilt efter regn
Nov Stolt fjällskivling Fortfarande fynd i varmare lägen

 

Två lila skogssvampar i höstlöv i Blekinges lövskog
Färgstarka svampar i Blekinges höstskog – naturens egna konstverk, dolda bland löv och mossa.

Kom hit för smakerna – stanna för stillheten

Blekinge är inte bara en plats. Det är ett tillstånd. Ett andetag. Ett skogsbad med smak av smörstekta kantareller.

Välkommen till en höst som smakar mer.