Berättarkraft - Selmas samlade vrede - Teaterföreställning

Monolog av Margareta Skantze, Görel Crona gestaltar en annorlunda Selma Lagerlöf.

Beskrivning

Det blir stor teater i det lilla formatet när Görel Crona gestaltar en annorlunda Selma Lagerlöf än den sagotant vi är vana vid. Vi får följa författarens väg från ung flicka till åldrad nationalikon - och vi får uppleva Selmas passioner, hennes enträgna kamp för kvinnors rättigheter och ett jämställt samhälle.

Plats: Kulturhuset
Tid: kl. 15.30

Fri entre. Ingen platsbokning krävs.

Blekinges litteratur- och berättarfestival gemensamt arrangerad av Olofströms kommun och Karlshamns kommun. Biblioteken presenterar ett fullmatat program under varsin dag. Lördag 8 mars i Karlshamn och söndag 9 mars i Olofström.
Vi har bjudit in författare och aktörer som med ord, berättande och ton visar hur årets tema, TID - där då möter nu, kan skildras i litteratur, teater och musik. Konferencier båda dagarna är författaren och skådesspelaren Ola Rydberg.
Möt också regionens författare på Blekinge Bokfestival!
Fri entré till alla programpunkter
Arrangör: Olofströms Kommun, Karlshamn Kommun, Region Blekinge, Biblioteksutveckling Blekinge/Kronoberg.

Tillfällen (<% occasionResult.length %>)